10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

В Україні Всесвітній день психічного здоров’я відзначають з 1992 року. Його метою є скорочення поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості. Адже, згідно статистики в Україні 1,2 млн. жителів (це більше 3 % всього населення) страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає. Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні й економічні катаклізми в країні, а провісниками захворювань є стреси.

Пактичний психолог Вишнівського центру творчості дітей та юнацтва Оксана Василівна Давиденко надала рекомендації, що необхідно сучасній людині для того, щоб бути здоровою?

1. Здоровий сон.

Багато хто з нас відчуває брак сну. Ввечері після роботи завжди знайдеться маса термінових справ, а зранку треба схоплюватися і бігти на роботу. Сон зводиться до мінімуму, що дозволяє хоч якось проживати день, не «відключаючись». Привчіть себе засинати і прокидатися в один і той же час і намагайтеся слідувати за цим графіком. При цьому, сон повинен становити не менше 8 годин підряд. Пам’ятайте, що повноцінно функціонувати може тільки добре відпочивший організм. Бажано лягати до опівночі - це фізіологічніше, ніж спати з трьох годин ночі до дванадцятої дня.

2. Фізична активність.

Щодня доросла людина повинна проходити як мінімум п’ять кілометрів. Стільки необхідно для нормальної роботи хребта, який отримує харчування тільки під час руху. Не кажучи вже про інші органи і системи, яким життєво важлива ваша активність. Крім того, що прогулянка в помірно швидкому темпі - ідеальний спосіб спалити жири. Такий рух ще й чудово тренує ваше серце, судини і загальну витривалість. Використовуйте свою обідню перерву для того, щоб пройтися по вулиці. Намагайтеся не користуватися транспортом там, де це можливо. Виходьте на пару зупинок раніше і йдіть пішки, паркуйте машину за пару кварталів до місця призначення і решту шляху проходьте. Використовуйте будь-яку можливість для руху.

3. Творча реалізація і комфорт.

Це означає, що ваша робота повинна не тільки розкривати ваш внутрішній потенціал, а й подобатися вам. Вас повинно влаштовувати ваше оточення, офіс, робочий стіл. Щаслива людина вранці прокидається з радістю від того, що їй належить весь день займатися улюбленою справою.

Стрес на роботі, де ми проводимо більшу частину свого часу є найсильніший «провокатором» самих різних захворювань. Вам не подобається робота? Шукайте себе?

Пройдіть тести на профорієнтацію, задумайтеся про те, яке заняття вам до душі. Шукайте успішні приклади. Багато людей зробили своє хобі професією і отримують за нього непогані гроші. Якщо ж зробити нічого не можна, хоча б присвячуйте вільний час тому, що дійсно подобається вам і дозволяє розкритися вашим талантам і здібностям.

4. Спокійна обстановка в будинку.

Мій будинок - моя фортеця. Цей вираз придумано не дарма. Для того, щоб зберегти здорову нервову систему, людині має бути комфортно в будинку.

Якщо ви не хочете ввечері йти додому, з неприязню думаєте про необхідність спілкуватися з домочадцями - треба щось змінювати! Працюйте над відносинами. Якщо у вас негаразди в сімейному житті,можливо, є сенс звернутися до психолога або просто частіше говорити по душах з коханою людиною. Висловлення своїх емоцій і почуттів важливо, оскількинакопичення переживань веде до самих різних хвороб. Якщо ж ніяк не виходитьзробити свій будинок тихою гаванню, шукайте цю гавань у чомусь іншому -можливо, в улюбленій справі або близьких друзях. У вас повинен бути куточок,куди ви завжди зможете прийти і як мінімум просто побути у стані спокоюдеякий час. В ідеалі - поспілкуватися з кимось, хто вас розуміє або простовислухає.

5. Правильна реакція на стрес.

Під час стресу включаються нейро-гуморальнімеханізми, зокрема, відбувається неконтрольований викид адреналіну і іншихбіологічно активних речовин у кров, що, у свою чергу, викликає спазм судин, і,як наслідок, - погіршення кровопостачання всіх органів. Тобто, не вміючисправлятися зі стресом, ви можете отримати цілий ряд захворювань – відураження органів шлунково-кишкового тракту до серцево-судинних проблем.Якщо на вас «звалилося» потрясіння, вдихніть глибше і подихайте деякий час,зосередившись на вдих і видих. Посовайтеся - це знімає навантаження знервової системи. Почитайте про себе вірш, молитву або заспівайте пісеньку. Важливо перейти від стресової ситуації. Для цього також можна поспілкуватисяз оточуючими на абстрактні теми.

6. Гігієна тіла і турбота про навколишнє середовище.

У здоровому тілі – здоровийдух! Не будемо докладно розписувати вам користь контрасного душу,щоденних гігієнічних процедур, використання натуральних матеріалів в офісі тавдома. Просто не забувайте про те, що наше тіло - це саме та посудина, в якійнаше «я» буде жити стільки, скільки це тіло дозволить. Тому є сенс піклуватисяпро нього відповідно. Так само, як і про те, що Вас оточує : про повітря у вашомудомі, про продукти на вашому столі, про одяг, який носите Ви і ваші діти.

7. Відсутність шкідливих звичок.

Куріння, алкоголізм, наркотики вкрай згубновпливають на стан здоров’я. Ви про це чудово знаєте. Залишилося лише кинутипалити і не захоплюватися алкоголем та стимуляторами. Пам’ятайте, що тількичерез три роки після викурювання останньої сигарети ви виходите з групи ризикупо серцево-судинним захворюванням. Є сенс кинути курити якомога раніше! Щостосується алкоголю, простежте за тим, скільки ви випиваєте щотижня. І якщовирозумієте, що самостійно впоратися важко - не соромтеся звернутися задопомогою.

8. Турбота про імунітет.

Ви можете зміцнити свій імунітет. Почніть з простихпроцедур, що гартують зміцнення, поступово ускладнюючи їх. Важливо розуміти, щозагартовування на тлі нездорового способу життя - безглузда витрата часу. Тутнеобхідний комплексний підхід.

9. Раціональне харчування.

Кожен розуміє під цим терміном щось своє. У ціломуж медики вважають раціональним харчуванням таке, при якому організмотримує всі необхідні вітаміни, мінерали та поживні речовини у збалансованихпропорціях. Зазвичай це 50% вуглеводів, 20% білків і 30% жирів, але в різнихтеоріях ці цифри різні. Суть в тому, що основою такого харчування повинніставати «правильні» вуглеводи (каші, зерновий хліб, а не бутерброди і тістечка),маложирні білки і корисні рослинні олії. У правильному раціоні як мінімумполовину при кожному прийомі їжі займають свіжі овочі і фрукти, зелень. Відсутність барвників та консервантів, стабілізаторів та інших шкідливих речовин. І звичайно, такий раціон має містити отримання 1-1, 5 літрів чистої води в день.

10. Здорові сімейні традиції.

Введіть нове «сімейне» правило: у вільний час нележати на дивані або сидіти за комп’ютером, а гуляти на природі, кататися навелосипеді, проводити дозвілля активно, плавати в басейні і у відкритихводоймах, використовувати будь-яку можливість для активного відпочинку.

Подякою вам стане міцне здоров’я - Ваше і Вашої родини.

Оголошення

На сайті в розділі "Важливо" додано меню "УВАГА важлива інформація" керівникам гуртків для у використанні в роботі. Також: в меню "Центр" додано сторінки з інформацією "Протидія БУЛІНГУ" та "вакансії ВЦТДЮ"

Теми останніх новин

​#2021 працюємо творчо креативно

​#2021 працюємо творчо креативно

в умовах надзвичайних ситуацій...

​#2021 працюємо творчо креативно

#2021 працюємо творчо креативно