Skip to main content

Брати та сестри

Діти – квіти нашого життя, але ці квіти не рідко завдають нам масу клопоту.Хоч через власний егоїзм ми забуваємо про саму дитину, про її почуття, душевний стан.

            Добре, якщо в нього є брат чи сестра, з котрими він ладнає, є якась підтримка, а якщо немає ні сестри, ні брата? Або є, але відносини з ними не можна назвати теплими? Тоді дитина залишається одна, хоча має при цьому сім’ю.

Старша дитина в сім’ї.

Плюси:

            Старшій дитині не рідко притаманні відповідальність, сумлінність, прагнення до досягнень, честолюбство. Така дитина частіше за інших турбується про молодших братів та сестер, особливо у випадку хвороби або страті батьків.

Мінуси:

            Народження наступної дитини позбавляє його виключної позиції у володінні любов’ю та увагою мами та часто супроводжується ревнощами до брата чи сестри.

            Доволі розповсюдженою проблемою старших дітей є тривога не виправдати очікування батьків та інших авторитетних фігур (начальників, вчителів, тренерів тощо). Їм дуже важко навчитися розслаблятися та отримувати справжнє задоволення від життя.

 Середня дитина в сім’ї.

Плюси:

            Середня дитина може мати риси як молодшої, так і старшої дитини або їх комбінацію. У середніх дітей дуже розвинуті соціальні навички. Вони вміють домовлятися та ладнати з різними людьми, оскільки були змушені навчатися у світі зі своїми старшими та молодшими братами та сестрами, які наділені різними характерами.

Мінуси:

            Середня дитина (крім єдиної дівчинки або єдиного хлопчика) в сім’ї, змушена боротися за те, щоб бути помічена та отримати свою роль та місце в сім’ї. Такі діти не мають авторитета старших дітей та спонтанності молодших.

            Відомий австрійський психолог Альфред Адлер, до речі, сам, був другим сином в сім’ї, зауважував: «Друга дитина в сім’ї знаходиться під постійним тиском з двох сторін – борючись за те, щоб випередити свого старшого брата, і побоюючись, що його наздожене молодший».

Молодша дитина в сім’ї.

Плюси:

            Молодша дитина безтурботна, оптимістична та готова приймати чуже заступництво, турботу та підтримку. Для своєї сім’ї вона назавжди може залишитися дитиною. Батьки відносяться до його досягнень менш вимогливо. І якщо старші діти в сім’ї не загинули, він менше присвячує себе продовженню діла сім’ї.

            Якщо в сім’ї його через міру опікували, то, вибираючи партнером в шлюбі старшу дитину, він може згодом боротися проти контролю та опіки чоловіка чи дружини. Молодша дитина, з котрою добре поводилися в дитинстві, зазвичай не має складнощів у спілкуванні та популярна серед друзів.

Мінуси:

            Основні проблеми молодшої дитини пов’язані з самодисципліною та складнощами в прийнятті рішень, оскільки зазвичай поряд був хтось зі старших та мудріший, котрий приймав рішення за малюка.

            Молодша дитина знає, що силою у близьких стосунках досягнути нічого не можна, і часто виробляє різні шляхи для досягнення бажаного, демонстративно ображаючись чи прагнучи очарувати.

            Альфред Адлер, автор теорії про комплекс неповноцінності, писав: «Положення молодшого брата завжди має ризик стати балуваним та залишитися сімейною дитиною…»

Єдина дитина в сім’ї.

Плюси:

            Єдиній дитині притаманні властивості, як старшої дитини, так і молодшої. Єдина дитина дуже часто наслідує риси характеру одного з батьків такої ж статі.

            Оскільки батьки мають особливі надії на свою єдину дитину, вона зазвичай гарно вчиться в школі. Єдині діти дуже часто сильно прив’язані до батьків.

Мінуси:

            Маючи менше можливостей для гри з іншими дітьми, єдина дитина вже в дитинстві може стати егоїстом, хоча все залежить від того, як його виховують батьки, і достатньо комфортно почуває себе наодинці, але й нерідко від цього страждає.

            Єдині діти, в силу їх більшої прив’язаності до батьків, часто шукають в партнері риси батька або матері. А ось шлюби, де обоє з партнерів були єдиними дітьми в сім’ї, несуть негативний характер, бо обидва не поступаються.

 Близнюки в сім’ї.

Плюси:

            Для близнюків параметри старша/молодша дитина такі ж важливі й залежать від того, в групі яких дітей вони народилися. Якщо батьки особливо підкреслюють, що один із них народився першим, то ролі старшого та молодшого розділяються автоматично. Але вони ніколи не почувають себе самотніми.

Мінуси:

            У близнюків доволі низькі результати у тестах на інтелект у порівнянні з іншими дітьми. Це пов’язано з тим, що близнюки більше спілкуються один з одним та менше орієнтуються на дорослих та ровесників.

            В дорослому житті близнюки однієї статі відчувають особливі труднощі в розділенні та набутті власної ідентичності. Якою б не була ваша дитина, важливо розуміти: якщо вона не знайде у сім’ї підтримку, це відобразиться на її психіці та світосприйнятті. Як можна більше спілкуйтеся з дітьми, прислуховуйтеся до їх прохань та побажань, тоді можна дійти компромісу.